Výtok v těhotenství a další nepříjemnosti tam dole, o kterých těhotné ženy nemluví
Otékající nohy, zvracení a bolesti zad. Tyto příznaky zná téměř každá žena, méně často však ženy zmiňují změny, které probíhají tam dole. Je však opravdu důležité, aby budoucí maminky věděly, co je normální a kdy je naopak nutné vyhledat lékaře.
I nevinně vypadající nepříjemnosti totiž mohou být předzvěstí zdravotních komplikací. Chraňte sebe i děťátko a poznejte řeč vaší pochvy.
Výtok v těhotenství: strašák, nebo běžná součást života budoucích maminek?
Těhotenství může být opravdu matoucí a ne vždy je snadné zjistit, jaké změny jsou normální a které by už měly vyvolávat obavy. Jednou z nečekaných změn je i vaginální výtok, který se může během těhotenství lišit v konzistenci nebo frekvenci a množství.
Zvýšený objem výtoku je dokonce jeden ze symptomů, které může těhotenství prozradit ještě před návštěvou gynekologa.
Starý známý výtok
Všechny ženy, bez ohledu na to, zda jsou, či nejsou těhotné, mají vaginální výtok. Provází je téměř po celý život. Začíná rok nebo dva před pubertou a končí po menopauze. Množství výtoku se čas od času změní. Obvykle se zhoršuje těsně před menstruací.
Častější výtok v těhotenství
V případě těhotných žen je normální, když je výtok mnohem častější než předtím. U všech žen je zdravý vaginální výtok obvykle čirý nebo mléčně bílý a neměl by nepříjemně zapáchat. Vaginální výtok je přirozenou součástí těhotenství. Zabraňuje infekci, která by se mohla šířit z pochvy do dělohy. Ke konci těhotenství se množství výtoku ještě zvyšuje.
Při těchto příznacích kontaktujte lékaře
Je důležité informovat svého lékaře o jakémkoli neobvyklém výtoku, jelikož by mohl být příznakem infekce či problému s těhotenstvím. Mezi časté doprovodné příznaky patří:
- nepříjemný zápach,
- zelená nebo žlutá barva výtoku,
- svědění,
- bolest při močení,
- začervenání okolo vagíny,
- bolest při sexu.
Pozor na infekce
Abnormální výtok může být příznakem infekce. Během těhotenství jsou běžné kvasinkové infekce. Pokud se u vás během těhotenství tato infekce objeví, lékař vám může doporučit vaginální krém nebo čípek. Abyste se vyhnuly kvasinkové infekci:
- Noste volné, prodyšné oblečení.
- Dobře si vysušte pohlavní orgány po sprchování, plávaní nebo cvičení.
- Noste bavlněné spodní prádlo.
- Přidejte do své stravy jogurt a jiné fermentované potraviny, abyste podpořily zdravé bakterie.
Barevné výtoky v těhotenství: co se vám snaží vaše tělo povědět?
Jak jsme zmiňovali, výtok má vícero charakteristik. Hustota, frekvence, zápach, ale také barva, která nám může mnohé prozradit. Jde o jednu z nejvýraznějších změn, které mohou během těhotenství nastat.
Zdravý poševní výtok, též nazývaný leukorea, je slabý a čirý nebo bílý a má pouze velmi mírný zápach. Během těhotenství se však můžeme setkat i s jinými barvami. Pomůžeme vám poznat řeč vašeho výtoku a také to, kdy je už třeba navštívit lékaře.
Výtok může být:
- čirý nebo mléčně bílý,
- bílý a hrudkovitý,
- zelený nebo žlutý,
- šedý,
- hnědý,
- růžový,
- červený.
Čirý nebo mléčně bílý výtok
Tato barva naznačuje leukoreu, obvykle normální a zdravý výtok s osobitým pachem. Jakékoli změny v množství nebo konzistenci tohoto běžně zdravého výtoku však mohou značit problém.
Těhotné ženy, které se blíží ke konci těhotenství, ale ještě nejsou v termínu, by měly navštívit lékaře, pokud zpozorují větší množství průzračného výtoku, který nepřetržitě uniká nebo je hustý a rosolovitý. Tyto změny totiž mohou značit předčasný porod.
Bílý a hrudkovitý výtok
Vaginální výtok, který je hrudkovitý a současně bílý nebo šedobílý, připomínající tvaroh či cottage cheese, může značit kvasinkovou infekci. Infekce kvasinkami jsou běžné i mimo těhotenství, avšak právě během čekání na miminko je organismus na infekci obzvláště náchylný. Mezi další příznaky patří svědění, pálení a bolestivé močení nebo bolest při pohlavním styku.
Zelený nebo žlutý výtok
Zelený nebo žlutý vaginální výtok není zdravý a nejčastěji odkazuje na pohlavně přenosné nemoci, jako jsou chlamýdie nebo trichomoniáza. Mezi další možné příznaky patří začervenání nebo podráždění genitálií.
Někdy je však náročné poznat, že jde právě o tento typ infekce – onemocnění se totiž nemusí projevovat žádnými příznaky. Zmást může i samotný výtok – ženy si totiž často myslí, že mají žlutý výtok a přitom jde o malé množství moči. Vynechte “samo-diagnostiku” a urychleně navštivte gynekologa.
Šedý výtok
Šedý vaginální výtok nejčastěji doprovází vaginální infekci nazývanou bakteriální vaginóza. Jde o poměrně časté onemocnění, pro něž je typický rybí zápach, který se po pohlavním styku ještě zintenzivní.
Vaginóza je výsledkem bakteriální nerovnováhy v pochvě. Mezi rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost tohoto onemocnění, patří sprchování a časté střídání sexuálních partnerů.
Hnědý výtok
Výtok je obvykle hnědý kvůli staré krvi, která opouští tělo. Tato barva však může být i brzkým příznakem těhotenství. Hnědý výtok během těhotenství není obvykle důvodem k obavám. Pokud však těhotná žena zpozoruje tmavě hnědý výtok, měla by se obrátit na svého lékaře.
Růžový výtok
Růžový výtok může být přirozenou součástí těhotenství, ale může provázet i následující problémy. V posledních týdnech těhotenství může výtok obsahovat růžový hlen. Je obvykle lepkavý, rosolovité konzistence a značí, že se tělo připravuje na porod.
Netradiční není ani na začátku těhotenství. Zároveň ale může značit i spontánní potrat nebo mimoděložní těhotenství, je proto důležité, aby ženy vyhledaly pomoc odborníka.
Červený výtok
Červený vaginální výtok během těhotenství vyžaduje okamžitou pozornost lékaře. Především, je-li krvácení silné, obsahuje sraženiny nebo ho doprovázejí křeče a bolesti břicha. Tyto příznaky naznačují potrat nebo mimoděložní těhotenství.
Jiné příčiny červeného výtoku jsou méně závažné, především během prvního trimestru může jít o infekce. Krvácení v pokročilejším těhotenství může značit potenciální vážné problémy nebo předčasný porod, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Neváhejte a při prvních příznacích kontaktujte lékaře.
Velké břicho a nepříjemné svědění tam dole. Když se k těhotenství přidá kvasinková infekce
V těhotenství žena prochází mnoha změnami a svědící infekce je opravdu to poslední, co ke svému životu potřebuje. Bohužel, stoupající hladina estrogenu zvyšuje riziko, že vás toto onemocnění postihne.
Kvasinkové infekce jsou nejběžnější vaginální infekcí během těhotenství. Dobrou zprávou je, že kvasinková infekce neovlivňuje těhotenství a nejčastěji jde jen o nepříjemné svědění.
Co způsobuje infekci?
Kvasinky, které nejčastěji způsobují tyto infekce, Candida albicans, ale může se jednat i o jiné druhy jako Candida glabrata a Candida tropicalis. Za častější výskyt mezi těhotnými ženami mohou výkyvy hormonů.
Během těhotenství totiž mění hladina hormonů rovnováhu pH ve vagíně. Vytváří se tak prostředí, které je příznivější pro růst kvasinek. Mezi další faktory, které zvyšují pravděpodobnost onemocnění, patří:
- cukrovka,
- užívání antikoncepčních pilulek, antibiotik nebo kortikosteroidů,
- poruchy, které oslabují imunitní systém, například HIV.
Jaké komplikace jsou spojeny s kvasinkovými infekcemi?
U těhotných žen, které mají zdravý imunitní systém, vedou kvasinkové infekce k vážným komplikacím jen málokdy. Pokud však máte kvasinkovou infekci těsně před porodem, je možné, že ji během porodu přenesete na dítě.
Plísně, které způsobují vaginální kvasinkové infekce, totiž způsobují i afty (nerovnováhu kvasinek obvykle v ústech). V tomto případě se novorozenci vytvoří bílé skvrny v okolí úst. Onemocnění se následně může během kojení přenést na matku. Naštěstí se tato infekce snadno léčí – nejčastěji jde o lék pro miminko a protiplísňový krém pro matku.
I když se kvasinková infekce u dětí projevuje zřídka a bez větších potíží, ne vždy tomu tak je. Imunitní systém novorozených dětí totiž ještě není dobře vyvinutý. Kvasinkové infekce mohou též způsobit infekce na celém těle a vážné komplikace u žen, které mají oslabený imunitní systém kvůli různým jiným chorobám, například HIV.
Jaké jsou příznaky?
Při infekci budete pravděpodobně pociťovat svědění v pochvě a vulvě. Častý je také bílý poševní výtok. Tento výtok může vypadat podobně jako tvaroh a měl by být bez zápachu.
Mezi další příznaky patří:
- bolestivost nebo bolest v pochvě nebo vulvě,
- pálení při močení,
- bolest při sexu,
- bílý, hrudkovitý výtok,
- vyrážka na vulvě a kůži okolo ní, která se někdy objeví i na slabinách a stehnech.
Jak mohu zabránit kvasinkové infekci?
Riziko budoucích kvasinkových infekcí můžete snížit:
- udržováním vaginální oblasti v suchu,
- eliminací perličkových lázní, dráždivých aromatizovaných mýdel a sprejů,
- nošením bavlněného spodního prádla,
- spaním bez spodního prádla,
- vyhýbáním se nošení mokrého oblečení (např. v plavek).
Těhotná s bakteriální vaginózou. Co dělat?
Bakteriální vaginóza je onemocnění v pochvě, které je způsobeno bakteriemi. Vagína má “dobré” bakterie, které nazýváme laktobacily a několik “špatných” bakterií nazývaných anaeroby.
Za normálních okolností existuje rovnováha mezi laktobacily a anaeroby. Když se ale tato rovnováha naruší, může se počet špatných bakterií zvýšit a způsobit vaginózu. Obvykle se jedná o mírnou infekci, která se dá lehce léčit pomocí léků. Pokud se infekce neléčí, může se zvýšit riziko sexuálně přenosných infekcí a komplikací během těhotenství.
Při podezření na bakteriální vaginózu v době těhotenství neodkládejte návštěvu odborného lékaře, abyste předešli nebezpečným komplikacím.
Proč vzniká vaginóza?
Mezi laktobacily a anaeroby je obvykle přirozená rovnováha. Laktobacily tvoří většinu bakterií v pochvě. Pokud se však počet laktobacilů sníží, anaeroby mají možnost růst.
Při přemnožení anaerobů ve vagíně dochází k nepříjemné bakteriální vaginóze. Lékaři však neznají přesnou příčinu bakteriální nerovnováhy. Některé faktory ale mohou zvýšit riziko vzniku této infekce. Nejčastěji se jedná o:
- časté sprchování,
- nechráněný pohlavní styk,
- střídání sexuálních partnerů.
Jaké jsou příznaky bakteriální vaginózy?
Studie dokazuje, že přibližně 50 až 75 procent žen s bakteriální vaginózou nemá žádné příznaky. Pokud se však nějaké objeví, nejčastěji se jedná o abnormální a páchnoucí vaginální výtok. Výtok tam dole je obvykle řídký a matně šedý či bílý.
Výjimkou není ani rybí zápach, který je výsledkem chemických látek, které produkuje tatáž bakterie jako vaginózu. Menstruace a pohlavní styk obvykle zápach ještě zhoršují. U žen s tímto onemocněním se může vyskytnout také svědění nebo podráždění okolo vagíny.
Možné komplikace bakteriální vaginózy
Téměř neškodná vaginóza může způsobit vážné komplikace a zdravotní rizika. Především, pokud ji nebudeme řešit. Výjimkou nejsou ani budoucí maminky.
Těhotné ženy s vaginózou mají větší pravděpodobnost předčasného porodu. Také mají větší šanci na rozvoj jiného typu infekce po porodu. Onemocnění zvyšuje rovněž riziko vzniku sexuálně přenosných infekcí, včetně viru herpes simplex, chlamydií či HIV.
V některých případech může bakteriální nerovnováha vést k zánětlivému onemocnění pánve či infekci reprodukčních orgánů u žen. Tento stav může zvýšit riziko neplodnosti. Včasná prohlídka zdravotního stavu lékařem a aplikace medicínský doporučené léčby dokáže ve většině případů zabránit zhoršení stavu a téměř vždy zabránit vážným komplikacím.
Jak je možné zabránit bakteriální vaginóze?
Pokud chcete snížit riziko vzniku, mějte na paměti následující kroky.
Minimalizujte podráždění
Vaginální podráždění můžete minimalizovat tím, že na umývání vnější strany pochvy nebudete používat mýdlo. Od podráždění pomůže také vyhýbání se vířivkám a nošení bavlněného prádla.
Nesprchujte se
Sprchovaním můžete odstranit i ty bakterie, které chrání vaši vagínu před infekcí. Ničíte tedy ty “dobré” bakterie a tím způsobíte nerovnováhu.
Používejte ochranu
Dbejte na bezpečný sex pomocí kondomu u všech sexuálních partnerů. Snížíte tak pravděpodobnost šíření bakteriální vaginózy. Je také důležité omezit počet sexuálních partnerů a každých šest měsíců se nechat testovat na sexuálně přenosné infekce.
Vaginóza je běžná infekce. Přijetí několika preventivních opatření může pomoci snížit riziko jejího vzniku. Je velmi důležité kontaktovat svého lékaře, především pokud jste těhotná.
Co způsobuje zápach tam dole?
Budoucí maminky se často ptají, zda je zápach z pochvy normální. Vaginální zápach během těhotenství je přitom mnohem běžnější, než si myslí. Více než 65 % těhotných žen má na začátku těhotenství páchnoucí výtok z pochvy.
Vagína přitom nevoní po konvalinkách ani mimo těhotenství. Ženy, které nejsou těhotné, mohou mít také zapáchající vagínu, ať již ze zdravotních důvodů, nebo i z banálnějších příčin, jakou je pot po fyzické aktivitě nebo změna stravování.
Takže, drahé ženy, ano, je to normální.
Zápach během těhotenství
Silný poševní zápach během těhotenství může způsobit změna rovnováhy pH, pocení, infekce či změna ve stravování. Pokud příčinou není zdravotní stav, zápach po porodu zmizí.
Budoucí maminky nejčastěji cítí zápach tam dole kvůli následujícím faktorům:
Změna ve stravování
Změny stravy jsou jednou z příčin páchnoucí vagíny během těhotenství. Pokud během čekání na miminko konzumujete více česneku nebo kořeněných jídel, mohlo by to změnit zápach vašeho poševního výtoku.
Změna hladiny pH
Normální hladina vagíny je mezi 3,8 a 4,5 pH, tedy v kyselém rozmezí. Toto kyselé pH je způsobené prospěšnými bakteriemi a vaginální mikroflórou.
Během těhotenství však kvůli nadměrnému prokrvení poševní oblasti dochází ke změně tohoto pH. I díky tomu je vagína těhotné ženy náchylnější na různé infekce.
Hormonální změna
Ženské tělo prochází během těhotenství mnohými hormonálními změnami. Během těhotenství dojde k náhlému zvýšení produkce dvou hormonů, progesteronu a estrogenu. Toto dramatické zvýšení těchto dvou hormonů pomáhá při tvorbě placenty a poskytuje dítěti výživu.
Když je žena těhotná, zvýší se hladina prolaktinu, což později pomůže při tvorbě mateřského mléka. Tyto hormonální změny mohou zvýšit vaginální výtok a způsobit jeho zápach.
Tipy na prevenci
Správná hygiena může zabránit výskytu páchnoucího poševního výtoku. Poznejte několik rad, díky kterým se nepříjemnému zápachu vyhnete.
Zůstaňte hydratované: Jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit nepříjemnému zápachu vagíny, je zůstat hydratovaná. Pijte nejméně 2-3 litry tekutin denně.
Utírejte se zepředu dozadu: Staré pravidlo říká, že pochvu je nutné utírat směrem ke konečníku, nikdy ne naopak. Snížíte tak pravděpodobnost zavlečení fekálních bakterií do pochvy.
Kdy navštívit lékaře
Zapáchající vagína během těhotenství může znamenat téměř cokoli. Může to znamenat neškodné hormonální výkyvy, ale může se také jednat o příznak infekce. Naštěstí existuje řada léků, které mohou pomoci snížit zápach nebo ho úplně vyloučit.
Pokud vaše pochva zapáchá, dbejte na správnou hygienu. V těhotenství je dvojnásobně důležité poradit se s lékařem, abyste se ujistila, že nemáte žádnou infekci nebo jiné problémy, které by mohly uškodit dítěti. Nestyďte se s těmito problémy vyhledat gynekologa.