Jak odlišit bakteriální vaginózu od jiných infekcí?

Bakteriální vaginóza (BV) a kvasinková infekce jsou obě běžné formy vaginitidy. Obvykle není ani jedna z nich důvodem ke znepokojení. Zatímco symptomy jsou často stejné nebo podobné, příčiny a léčba těchto stavů se liší v mnoha ohledech.

Bakteriální vaginóza – BV

Bakteriální vaginóza je typem vaginálního zánětu způsobeného přemnožením bakterií přirozeně se vyskytujících v pochvě. Obvykle „dobré“ bakterie (laktobacily) převyšují počet „špatných“ bakterií (anaerobů). Pokud je však příliš mnoho anaerobních bakterií, narušují přirozenou rovnováhu mikroorganismů ve vaší pochvě a způsobují bakteriální vaginózu. Důvodem k přemnožení bakterií je většinou změna pH uvnitř pochvy způsobená například hormonálními změnami, jako je menstruace, těhotenství nebo menopauza. Viníkem ale může být i přehnaná hygiena a nový sexuální partner.

Bakteriální vaginóza nejčastěji postihuje ženy v reprodukčním věku, ale v zásadě se nevyhýbá žádné věkové skupině.

Příznaky a symptomy bakteriální vaginózy mohou zahrnovat:

Není však výjimkou, že žena nemá žádné příznaky a zánět je objeven lékařem při preventivní prohlídce.

Pokud si žena není jistá, může navštívit lékaře, který jí s léčbou poradí, ovšem ve většině případů postačí navštívit lékárnu a koupit si volně prodejný produkt, který na BV zabírá a jehož účinky byly mnohokrát vyzkoušeny.

Kvasinková infekce

Kvasinková infekce, jinak nazývaná vaginální kandidóza, postihuje až 3 ze 4 žen v určitém okamžiku jejich života. Mnoho žen zažívá za život alespoň dvě epizody.

Je to plísňová infekce, která způsobuje podráždění, výtok a intenzivní svědění vagíny a vulvy – tkáně ve vaginálním otvoru.

Ve vagině jsou obvykle bakterie a kvasinky v rovnováze. Hormon estrogen napomáhá růstu bakterií zvaných laktobacily, které ničí škodlivé organismy ve vagíně a udržují ženy zdravé. Pokud je však přirozená poševní rovnováha narušena, houba zvaná candida se přemnoží a způsobí kvasinkovou infekci.

Příčin pro vznik kandidózy je mnoho.

Mezi jinými uveďme:

  • hormonální změny během těhotenství, kojení nebo menopauzy, kdy se poševní rovnováha výrazně mění
  • diabetes a s ním zvýšenou hladinu cukru ve sliznicích, jež způsobuje výrazný růst kvasinek
  • užívání antibiotik, které „zabíjejí dobré bakterie“
  • oslabený imunintní systém a jiné

Příznaky a symptomy:

  • Pálení, zarudnutí a otok vagíny a vulvy (vnější část ženských pohlavních orgánů)
  • Bolest nebo pálení při močení
  • Bolest při sexu
  • Hustý bílý výtok bez zápachu podobný tvarohu

Pokud se u ženy kvasinková infekce vyskytne poprvé, nebo naopak opakovaně, několikrát za rok, pokud si není diagnózou jistá, je imunitně oslabená nebo trpí diabetem,měla by bezpodmínečně vyhledat lékařskou pomoc.

V případě, že si je žena jistá, že se jedná o kandidózu, může si v lékarně koupit antifungální přípravky k tomuto účelu určené.