Vaginální zápach – Co způsobuje rybí zápach tam dole a jak zápach z pochvy odstranit? 

Přemýšlela jste někdy nad pachem, který máte tam dole?
Nejste jediná.
Podle nedávné
studie se ženy nejčastěji obávají, že jejich vagína zapáchá po octu, cibuli, amoniaku, česneku, sýru, moči, chlebu, bělidle, výkalech, potu, kovech, nohách, odpadcích či shnilém mase.

Bezkonkurenčně však mezi dámami vyhrává zápach ze zkažených, hnilobných či rozkládajících se ryb.
Nejde jen o trapný a nepříjemný zápach  – často může totiž značit vážné vaginální onemocnění.

Když se k rybám přidá svědění

Nepříjemný zápach při používání toalety, při pocení nebo po sexu způsobuje chemická sloučenina trimethylamin.
Nejde přitom pouze o zápach. Mezi další příznaky patří svědění, pálení, začervenání a podráždění. Výjimkou není ani bolest během sexu či při močení.
Mezi symptomy řadíme také
neobvyklý výtok. Jasný nebo mírně zakalený vaginální výtok je normální a zdravý. Problém představuje výtok šedo-bílý, zeleno-žlutý nebo bílý. Konzistencí může připomínat hrudkovitý tvaroh či cottage cheese.
To vše jsou
příznaky, při kterých je třeba okamžitě vyhledat gynekologa.

Rybí moč

Hnilobný zápach moči může být způsobený také infekcí močových cest.
Bakterie z infekce mohou
kontaminovat moč a způsobit výrazný rybí zápach. Mezi další příznaky může patřit zakalení moči, pocit pálení při močení či jiná mírná bolest při močení.

Rybí zápach po sexu

Rybí zápach, který zaznamenáte po pohlavním styku, je obvykle příznakem vaginitidy. Sexuální vztahy navíc mohou infekci zhoršit.
Pokud se domníváte, že máte příznaky vaginitidy, navštivte svého lékaře a vyhýbejte se pohlavnímu styku, dokud příznaky neodezní.

Proč vagína zapáchá jako rybina?

Tento nepříjemný zápach není přirozený a běžný. Pokud nejde o výjimečný stav po cvičení, či se nejedná o zanedbanou hygienu, věští tento zápach vaginální onemocnění.
Nejčastěji jde o následující problémy:

1. Vaginitida

Vaginitida je zánět nebo infekce pochvy. Nejčastěji je na vině bakteriální infekce, ale může být způsobena rovněž kvasinkovou infekcí nebo sexuálně přenosnou infekcí nazývanou trichomoniáza.

2. Bakteriální vaginóza

Bakteriální vaginóza, jinými slovy také nerovnováha nebo přemnožení bakterií v pochvě. Obvykle je příčinou pohlavní styk s novým partnerem. Nevyhýbá se však ani ženám, které nejsou sexuálně aktivní. K onemocnění může přispět také sprchování pochvy silným vodním proudem a hormonální změny. Například těhotenství nebo menopauza

Nezanedbávejte návštěvu lékaře. Ten vás vyšetří a v případě potřeby zašle vzorky do laboratoře. Pokud bude test pozitivní, nasadí vám antibiotika.

3. Trichomoniáza

Trichomoniáza je choroba způsobená parazitem, který se šíří pohlavním stykem. Ani při tomto onemocnění vás nemine silný zápach.

4. Infekce močových cest

Mezi příznaky infekce nejčastěji patří tmavá či zakalená nebo silně zapáchající moč. Běžné je také pálení, svědění a bolest při močení.

Kdy je nutné navštívit gynekologa?

Návštěvu lékaře neodkládejte tehdy, pokud máte některý z těchto příznaků: 

 • Svědění
 • Pálení
 • Bolest během močení
 • Začervenání nebo podráždění
 • Bolest po sexu
 • Neobvyklý výtok šedé, bílé nebo žlutozelené barvy
 • Výtok, který má nepříjemný zápach

Jak probíhá lékařské vyšetření?

Gynekolog provede vyšetření pánve a uvnitř vagíny bude hledat zánět či netradiční výtok. Lékař též může odebrat vzorek, který odešle na laboratorní testování. Výjimečné není ani testování hladiny pH z poševního výtoku. Zvýšené pH může znamenat, že máte bakteriální infekci. Lékař se však bude zajímat také o další příznaky. Nevyhnete se tak ani otázkám na lékařskou anamnézu a sexuální minulost.

Jak je cítit zdravá pochva?

Zdravá vagína má svůj jedinečný pach. Ženy „tam dole“ nevoní po květinách a neměly by se k tomuto ideálu ani přibližovat. Časté mytí, především voňavými mýdly, může narušit rovnováhu vaginální flóry. Pochva je domovem množství důležitých bakterií a jejich složení se mění každý den, někdy i každou hodinu. Od těchto změn se odvíjí také její zápach, svůj podíl však má také menstruace a hygienické návyky.

Za vše může pH

Většinu vaginálních vůní má na svědomí změna pH. Na tuto hodnotu má vliv mnoho věcí, a proto se často mění. Dobrým příkladem je vaginální sex. Spermie mají relativně vysoké pH, takže je úplně normální, že po kontaktu s penisem má pochva jiný druh vůně. Tato změna je však pouze dočasná. Zdravá vagína má pH v rozmezí 3,8 až 4,5. Nachází se tedy v mírně kyselé rovině.

Kyselé aroma

Mnoho žen cítí ve svém lůně nakyslou vůni a je to naprosto v pořádku. Pokud vám tato vůně připomíná jogurt, kváskový chléb či kyselé pivo, nejde o náhodu. Tyto potraviny obsahují stejný druh hodných bakterií, které najdeme i ve většině zdravých vagín: laktobacily. Ty udržují pH hodnotu vagíny mírně kyselou a chrání ji před přemnožením špatných bakterií.

Měděný zápach

Kovový či železný zápach málokdy znamená větší problém. Zápach připomínající měděné mince je způsobený krví. Ta obsahuje železo, které má právě kovové aroma. Nejčastěji se žena s krví setká při menstruaci, někdy také i při sexu. Obvykle se krev vyskytne při vaginální suchosti nebo během divokého sexu, který může způsobit malé tržné rány nebo škrábance. Pokud se tomu chcete vyhnout, používejte lubrikant. V případě, že krev nesouvisí s menstruací nebo sexem, je nutné navštívit lékaře. Obzvláště důležité je to v případě, že kovový pach doprovází také svědění a vaginální výtok.

Sladká vagína

Když ženy uvádějí, že jejich vagína voní sladce, nemyslí tím, že voní stejně jako koláč nebo čokoláda. Pochva má osobitou sladkou vůni a mohou za to bakterie. Vagína je neustále měnící se bakteriální ekosystém, který řídí i změnu pH. Kvůli této proměnlivosti můžete tam dole jednou cítit kyselý zápach a brzy sladkou vůni.

Zápach chemického čistidla

Netradiční není ani zápach podobný bělidlu či amoniaku. Někdy může být i důvodem k návštěvě lékaře. V kombinaci s jinými příznaky totiž může znamenat bakteriální vaginózu. Většinou však chemickou vůni způsobuje moč. Ta obsahuje vedlejší produkt amoniaku – močovinu. Hromadění moči ve spodním prádle přirozeně způsobuje chemický zápach. Pokud je však moč cítit po amoniaku, jde o signál dehydratace.

Zápach potu tam dole

Tento zápach má poměrně jednoduchý důvod: emocionální stres. Naše tělo obsahuje dva druhy potních žláz – apokrinní a ekrinní. Ekrinní žlázy produkují pot, aby ochladily tělo. Apokrinní reagují na emoce a najdeme je v podpaží, ale i v oblasti genitálií. Pokud je žena ve stresu nebo prožívá úzkost, tyto žlázy začnou produkovat mléčnou tekutinu. Samotná tekutina je sice bez zápachu, pokud však přijde do kontaktu s vaginálními bakteriemi na ženské vulvě, ucítíte aroma potu.

Zapáchající menstruace

Zápach z pochvy je přirozenou součástí menstruace. Během cyklu může každý den zavánět úplně jinak a rozdílný dokáže být každý menstruační cyklus. Aroma je zcela normální.

Během svých “ženských dní“ krví vyloučíte neoplodněné vajíčko a je běžné, že cítíte mírný zápach. Vaginální výtok, bakterie a kyselost namixují osobitý zápach, ten však nemá být až tak silný, aby o něm vědělo i vaše okolí.

Kovový zápach tam dole

Menstruace často zapáchá jako železo, za což může krev, která železo obsahuje. Kovový zápach v mírném množství proto znamená, že váš menzes je zcela v pořádku.

Menstruace zapáchající po rybách

Některé ženy během menstruace pociťují rybí zápach. Tento nepříjemný zápach je také mnohem silnější než pach z obyčejné menstruace. Na rozdíl od jiných, běžných pachů, “rybí odér” obvykle značí zdravotní problém, kvůli němuž je třeba navštívit lékaře.

Pochva páchnoucí po rybách je nejčastějším příznakem bakteriální vaginózy, druhu vaginální infekce. Existuje vícero příčin tohoto onemocnění, důvod může být u každé pacientky jiný. Nejběžněji se však vyskytuje u žen, které jsou sexuálně aktivní.

Kromě rybího závanu bakteriální vaginózu doprovází:

 • pálení, především během močení
 • podráždění
 • svědění
 • výtok z pochvy mimo menstruační krvácení

Zpocený, slaný či cibulový zápach

Výjimečný není ani zápach, který lze přirovnat k „propocené tělocvičně”. Tento zápach však neznamená žádné onemocnění. Slaný či cibulový zápach pravděpodobně způsobuje nedostatečná hygiena během menstruačního cyklu. 

Řešením je častější výměna nasáklých tampónů či vložek a pravidelné sprchování. I to má však své meze  – nezapomeňte, že mýdlo můžete používat jen na vnější povrch pochvy. 

Odborníci nedoporučují ani voňavé ubrousky a spreje, které mohou vagínu podráždit. Díky častému mytí také můžete přijít o dobré a zdravé vaginální bakterie, což může vést až k infekci.

Vyhýbejte se i voňavým tampónům a vložkám, které způsobují podráždění a alergické reakce. Lékaři doporučují používat pouze neparfemované výrobky. Zdravé vagíně dopomůže také nošení vzdušného bavlněného spodního prádla.

Zvláštní zápach v těhotenství

I když se o vaginálním zápachu během těhotenství moc nemluví, je zcela normální. Některé statistiky uvádějí, že jím trpí až 65 % žen. Odborníci i matky se shodují, že s největší pravděpodobností toto aroma zmizí, jakmile se dítě narodí, a proto není nutné se znepokojovat.

Běžná součást těhotenství

Tento jev může být dokonce jedním z prvních příznaků, který potvrdí, že jste těhotná. Od slabého pachu, až po velmi silný zápach. Každé těhotenství je úplně jiné, a proto se liší i zápach. Zatímco u jednoho těhotenství se aroma vyskytne, u druhého těhotenství zůstane vagína bez vůně. Váš zápach dokonce může být zřetelnější během určitých trimestrů.

Proč se to děje?

Zápach pochvy k těhotenství patří, pokud však tam dole ucítíte zápach po rybách, rozhodně navštivte lékaře. Zápach je příznakem infekce či viru. Těhotné mají rovněž vyšší riziko tvorby kvasinkových infekcí, proto je nutné návštěvu lékaře nepodceňovat.

Za vším mohou být také hormony. Tělo budoucí matky prochází velkými hormonálními změnami. Přeměny těla způsobují zvýšené vylučování z pochvy, které často způsobuje silný zápach.  

Důležité je také stravování a nové chutě budoucí maminky. Příčinou nepříjemného zápachu mohou být kořeněná jídla, ryby, káva, česnek, cibule, brokolice a mléčné výrobky. Svoji roli hraje také nedodržování pitného režimu.

Co způsobuje hnilobný zápach z pochvy?

Zápach připomínající zkažené maso či mrtvý organismus rozhodně není běžný. Nejčastěji však není na vině vagína, ale problémem je něco v ní – obvykle zapomenutý tampón. Problém s tampónem, který se tam dole záhadně ztratil na celé dny, někdy i týdny, je mnohem běžnější, než si myslíte.

Starý tampón není hanba

Gynekologové přiznávají, že s tímto problémem přicházejí ženy do ordinace poměrně pravidelně. Pokud cítíte zápach, při kterém se vám obrací žaludek, nestyďte se navštívit lékaře. Odborník velmi lehko ztracený tampon odstraní a nepříjemného zápachu vás zbaví. Pokud se tampón neodstraní, může být velmi nebezpečný pro vaše zdraví. 

Pokud však víte, že se o tampón nejedná, a přesto pociťujete nepříjemný a velmi intenzivní zápach, je nutné ihned vyhledat lékaře.

K zápachu se mohou připojit také další symptomy:

 • svědění nebo pálení
 • bolest
 • bolest během sexu
 • hustý, tvarohovitý výtok
 • vaginální krvácení nesouvisející s menstruací ani s divokým sexem

Jak se zbavit vaginálního zápachu

Existuje několik věcí, které můžete doma vyzkoušet a které vám mohou pomoci vyřešit nepříjemný zápach tam dole. Pokud však máte obavy, necítíte se dobře či máte jiné příznaky, navštivte svého lékaře.

Mytí

Pravidelná hygiena je při vaginálním zápachu velmi důležitá, ale není radno ji příliš přehánět. Nepoužívejte žádné sprchové gely ani prostředky s barvami či silnou parfemací. Místo toho zkuste na mytí okolí pochvy použít jemné mýdlo a vodu. V žádném případě si nedávejte nic přímo do pochvy, ani se nepokoušejte umýt vnitřek vagíny. Po umytí pochvu jemně osušte a oblékněte si vzdušné spodní prádlo.

Strava

Některé potraviny mohou způsobovat nepříjemný zápach. Vysledujte, která jídla stojí za vznikem vaginálního zápachu, a snažte se je konzumovat s mírou. Nejčastěji jde o chřest, brokolici, některé druhy koření, česnek, cibuli a některé druhy ryb. Tyto potraviny jsou však zdravé, proto je nevylučte z jídelníčku zcela, pouze jejich konzumaci omezte.

Doplňky stravy

Probiotika mohou být užitečná při obnovování bakteriální rovnováhy ve střevech, ale také ve vagíně. Výběr vhodných doplňků stravy konzultujte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Změňte svůj životní styl

Příčinou vašeho cibulového, rybího či hnilobného zápachu může být také nadměrné pocení. Pokud jste pod neustálým stresem, vaše vagína se vám snaží naznačit, že by bylo dobré zpomalit. Poslechněte ji.