Svědění a pálení v pochvě
Téměř každá žena se během života setká s vaginálními problémy. Nejčastěji jsou to svědění, řezání nebo pálení v pochvě. Dalším problémem jsou bolesti podbřišku či zapáchající výtok. I přesto, že se s těmito obtížemi mohou ženy setkat i několikrát za život, je to citlivé a intimní téma, o němž se nemluví snadno. Pociťujete některý z příznaků?
Svědění pochvy je nepříjemný lechtivý pocit v oblasti vagíny, který se při dotyku ještě zhoršuje. Může být pro ženu bolestivé a dokáže výrazně znepříjemnit každodenní situace. Ženy ho často pociťují po menstruaci, nebo před ní, či během těhotenství.
Pálení či řezání můžete pociťovat například při močení, ale i při běžných aktivitách. Nejčastěji si ženy stěžují na pálení intimních partií po pohlavním styku.
Stejné je to i se štípáním v intimních oblastech. Můžeme ho však pociťovat nejen v pochvě, ale také v podbřišku. Taktéž se vyskytuje po pohlavním styku.
Příčiny nepříjemného vaginálního svědění a pálení
Nepříjemná bolest v oblasti intimních partií, řezání, svědění, pálení… To vše je většinou příznakem podráždění nebo infekce. Ženské pohlavní orgány jsou velmi citlivé, pokud jde o změny.
Nemusí to však být problém, při němž je třeba okamžitě navštívit lékaře. Svědění či pálení pochvy je často způsobeno podrážděním z mýdla nebo agresivních hygienických prostředků. Naruší se tím povrchová ochrana pokožky, která bývá podrážděná také při přehnané hygieně. Agresivní hygienické přípravky dokážou dokonce změnit pH hodnoty pochvy.
Když dojde ke změně pH hodnot pochvy, začínají se v ní množit bakterie. Bakterie se v pochvě nacházejí přirozeně, ale neměly by se v ní přemnožit.
Vaginální infekce
Přemnožením bakterií v pochvě vzniká vaginální infekce. Způsobuje to vícero faktorů, ať již hormonální změny, oslabená imunita nebo nevhodné spodní prádlo. Problémy s neprodyšným prádlem přicházejí především v létě, kdy se při vysokých teplotách více potíme.
Bakteriální vaginóza
Bakteriální vaginóza vzniká právě přemnožením, nebo rapidním snížením počtu bakterií, které se v pochvě přirozeně vyskytují. Za normálních okolností jsou nejpočetnější bakterie mléčného kvašení. Bakterie mléčného kvašení produkují kyselinu mléčnou, která udržuje v pochvě přirozeně nízké pH a tím ji chrání před infekcemi. Pokud se však počet bakterií kyseliny mléčné sníží, zvýší se hladina pH a začnou se množit jiné, tzv. „špatné“ bakterie. To způsobuje bakteriální infekci, která dokáže znepříjemnit život právě pocitem svědění intimních partií nebo zápachem. Často bývá popisována jako rybí zápach. Příznakem bývá také silný bílý nebo šedobílý výtok. Většinou si ženy neuvědomují rozdíl mezi bakteriální vaginózou a vaginální mykózou. Jsou to však dvě rozdílné infekce.
Vaginální mykóza
Mykóza je kvasinková infekce. Způsobují ji kvasinky z rodu Candida, především Candida albicans. Kvasinky se ve vagíně běžně nacházejí, problém nastává jen při jejich přemnožení. Můžeme to poznat mimo jiné podle hrudkovitého výtoku.
Kvasinková infekce je však méně běžná než bakteriální infekce. U 2 ze 3 žen je svědění a pálení způsobeno bakteriální vaginózou.
Vaginální atrofie
Důvodem nemusí být vždy infekce. Svědění, pálení či bolestivý pohlavní styk mohou být příznaky vaginální atrofie. Způsobují ji hormonální změny, především menopauza nebo těhotenství. V tomto období ženy produkují méně estrogenu, což vede k vaginální suchosti. Problémy můžete zaznamenat především během sexu. Pochva je tehdy mnohem náchylnější na poranění.
Trichomoniáza
Jednou z nejběžnějších vaginálních infekcí je trichomoniáza. Tuto pohlavně přenosnou chorobu způsobuje parazit Bičíkovec poševní – Trichotomas vaginalis. Příznaky jsou podobné jako při jiných vaginálních infekcích: pálení, podráždění, začervenání okolí pochvy, žlutošedý výtok a rybí zápach. Někdy mohou ženy pociťovat bolest i během močení.
Zánět
Bolest v oblasti intimních partií může rovněž signalizovat zánět. Jedním z nejčastějších zánětů u žen je zánět močových cest, který způsobují bakterie. Do močových cest mohou být zaneseny při pohlavním styku, ale důvodem může být i nesprávná hygiena. Podobně je to i s jinými záněty.
Pálení a svědění může být způsobeno také:
- zánětem močových cest;
- zánětem poševního vchodu.
Kdy se projevuje svědění a pálení pochvy?
Pálení či štípání se může projevit v různých situacích a z různých důvodů. Odvíjí se od vašich hormonů, ale i přiměřené hygieny. Kdy se tyto problémy projevují nejčastěji?
Během těhotenství
Během těhotenství, ale i po porodu během kojení dochází k velkým hormonálním změnám. V těle se snižuje estrogen, tedy ženský hormon, a mění se i pH. V tomto období by ženy měly mnohem více dbát na svoji intimní hygienu. Během těhotenství je vagína náchylnější na infekce.
Po antibiotikách
Antibiotika dokážou rovněž narušit vaginální mikroflóru, tedy změnit pH pochvy. Mají negativní vliv na laktobacily v pochvě. Antibiotika totiž ničí všechny bakterie. Nejen ty špatné, ale také ty, které jsou tělu prospěšné. Avšak na na léčbu infekcí pochvy, například bakteriální vaginózu, se často používají antibiotika. Kvůli oslabeným laktobacilům se ale infekce může během několika týdnů vrátit.
Při užívání antibiotik mají svoje místo vaginální probiotika. Pomáhají obnovit správnou mikroflóru pochvy. Můžete je použít dokonce i preventivně, například, pokud jste se v létě koupaly v rybníku a máte obavy, abyste nenarušily svoji mikroflóru.
Po pohlavním styku
Podráždění z prezervativů, z lubrikantů, ale i ze spermií může být důvodem vaginálního svědění. Při pohlavním styku se dokonce můžete poranit v oblasti vagíny. Ženy se s tím setkávají častěji, než by se mohlo zdát. Problém nastává, když se do poraněného místa dostane infekce.
Někdy se při pohlavním styku naruší mikroflóra, když mužské intimní partie mají jiné pH než ženská vagína. Po pohlavním styku můžete dokonce dostat kvasinkovou infekci. Není to sice pohlavně přenosná choroba, ale po styku se mohou do pochvy zanést další kvasinky, které se začnou rozmnožovat.
Po koupání
Koupání v rybnících a jezerech není pro naše intimní partie právě nejhygieničtější. Platí to však také o bazénech, kde se koupe velké množství lidí, a nemáme tak kontrolu nad bakteriemi ve vodě.
Může to být rizikovým faktorem vzniku infekce. Dobrým řešením je předcházet takovýmto situacím adekvátní intimní hygienou. Sáhněte po čistících gelech a přípravcích, které vám pomohou udržet zdravou mikroflóru.
V období menstruace
Svědění či štípání v období menstruace bývá způsobeno především nedostatečnou intimní hygienou. Pokud však po určité době nepřejde, může být na vině vaginální mykóza. Kvasinková infekce se totiž nejčastěji objevuje právě pár dní před menstruací.
Co pomáhá na svědění a pálení v pochvě?
Ve většině případů dokážete nepříjemné pocity v pochvě odstranit domácí léčbou. Důležitá je také prevence, aby se po vyléčení tato situace neopakovala.
Co dělat, pokud se u vás objevilo svědění, štípání či pálení v pochvě?
Domácí léčba
Pomocí při svědění mohou být bylinkové tinktury, kterými si můžete intimní partie omývat. Takováto přírodní léčba je velmi jemná k citlivému prostředí pochvy, a ačkoli může trvat déle, dokáže pomoci zmírnit svědění.
Nebo můžete vyzkoušet vaginální gel Lactofeel, který léčí a zabraňuje opakování bakteriální vaginozy přirozeným způsobem a je dostupný bez lékařského předpisu.
Může se používat i během těhotenství a menstruace, pokud však máte podezření na vaginální infekci během těhotenství, měla byste navštívit svého lékaře. Při vaginálních kvasinkových infekcích (nebo pokud jsou ve vaginální tkáni prasklinky) může Lactofeel vaginální gel způsobit mírnou bolest, která je však jen dočasná. Pokud se vám po použití Lactofeel podle návodu neulevilo, obraťte se na svého lékaře s žádostí o radu.
Můžete ho používat, když se chcete zbavit nepříjemného svědění, pálení či štípání, ale je také vhodný jako prevence. Lactofeel je dobrou prevencí například po koupání v bazénu nebo v rybníku. Pomáhá udržovat zdravé pH v pochvě.
Používaní Lactofeel je hygienické – je obsažený v samostatných tubách na jednorázové použití. Je vhodný také na cesty, proto jej nezapomeňte přibalit jako ideální prevenci například na dovolenou. V balení se nachází 7 tub s aplikátorem.
Vaginální intimní hygiena
Na intimní hygienu byste určitě neměly používat voňavá mýdla a jiné aromatizované přípravky. Přidané aroma a různé čisticí látky v této kosmetice mohou vaši vaginální mikroflóru zbytečně dráždit. Vybírejte neparfémované a kvalitní prostředky na intimní hygienu, které budou k vaší pochvě jemné a nebudou vám způsobovat pocit svědění. Lactofeel může být rovněž použit pro udržení přirozeného pH pochvy a k zabránění opakované bakteriální vaginozy.
Pokud se v létě chodíte koupat do bazénů, jezer či rybníků, dejte si pozor také na mokré plavky. Kvasinkám se totiž ve vlhkém prostředí velmi daří. Kromě vlhka je pro ně ideálním prostředím také teplo, takže horké koupele či vířivka mohou infekci ještě zhoršit. Jako prevenci proti množení bakterií po koupání můžete použít Lactofeel.
Noste volné oblečení, především kalhoty. Pokud se budete potit v těsných kalhotách, dáváte kvasinkám prostor se ve vlhkém prostředí rozmnožovat. Ideální je nosit také prodyšné spodní prádlo.
Kdy vyhledat lékaře
Pokud vás trápí nepříjemné komplikace jako svědění a pálení už dlouho, nebo se opakovaně vracejí, neváhejte a navštivte svého gynekologa. Je to vhodné i tehdy, když se u vás tyto obtíže objevily poprvé a domácí léčba nepomáhá. Pokud se svědění a další nepříjemné příznaky objevují více než týden, je vhodné poradit se s odborníkem.
Varovným signálem, při němž byste měly navštívit lékaře, je také začervenání a otok genitálií, či dokonce puchýřky. Stejně tak i v případě, pokud pociťujete silné bolesti v podbřišku nebo máte zvýšenou teplotu.
Kontaktujte svého lékaře v případě:
- zhoršení příznaků,
- bolesti,
- přetrvávání pocitů nepohodlí,
- výtoku obsahujícího krev,
- výtoku při menopauze.
Gynekolog vám s intimním problémem pomůže, abyste mohly opět fungovat bez obtíží a bolesti.
Čtěte pečlivě návod k použití. Lactofeel je zdravotnický prostředek, certifikát vydala notifikovaná osoba 0344.