Výtok z pochvy

Barva a konzistence výtoků z pochvy jsou indikací intimního zdraví ženy.

Barva a konzistence poševního výtoku jsou jedním z parametrů, kterým ženy mohou sledovat svoje intimní zdraví. Při nepřítomnosti onemocnění je vaginální výtok bílé nebo průsvitné barvy a nemá silný zápach.

Změny vaginálního výtoku mohou být v některých situacích jen krátkodobé a nesignalizují žádný zdravotní problém. Jisté druhy výtoku jsou však vždy projevem onemocnění a vyžadují vaši pozornost. Kdy stačí domácí léčba a kdy je nevyhnutelná návštěva lékaře?

Příčiny problematického výtoku

Nezdravé barvy výtoku z pochvy se objevují například při narušení vaginální mikroflóry, při bakteriálních a kvasinkových infekcích.

Konzistence a barva výtoku závisí na několika faktorech, například fázi menstruačního cyklu či hormonech. Nezdravé barvy vaginálního výtoku se objevují například při narušení vaginální mikroflóry, při bakteriálních a kvasinkových infekcích, ale i při některých závažnějších gynekologických onemocněních.

Příznaky nezdravého výtoku

Atypického výtoku z pochvy si ženy všimnou nejčastěji podle změny barvy, hustoty nebo vůně. Každá žena ví, jak přibližně vypadá její běžný výtok během jednotlivých fází cyklu. Na základě toho zvládne odhadnout, zda se výtok nemění na problematický.

Hrudkovitý výtok

Hrudkovitý výtok z pochvy je příznakem kvasinkové infekce vyvolané Candida albicans – kvasinkou bílou.

Hrudkovitý výtok je nejcharakterističtější u kvasinkové infekce vyvolané Candida albicans – kvasinkou bílou. U hrudkovitého výtoku se též setkáváme s podrážděním vulvy, může být začervenalá, případně i svědí. Hrudkovitý výtok obvykle není doprovázen změnou vůně.

Zapáchající výtok

Nepříjemný vaginální rybí zápach bývá při bakteriální vaginóze.

Původcem nepříjemného vaginálního rybího zápachu bývá bakteriální vaginóza. Setkává se s ní 10–50 % žen v reprodukčním věku. Bakteriální vaginóza je vyvolaná anaerobními bakteriemi. Pokud jsou prospěšné bakteriální kmeny, jako například laktobacily, oslabeny, dochází k přemnožení škodlivějších patogenních kmenů.

Problematické barvy výtoku

Ženy se mohou setkat se zeleným, krvavým, bílým nebo hnědým výtokem z pochvy.

Jiné, než běžné barvy výtoku mohou, ale nemusí, indikovat zdravotní problém. Mezi nejfrekventovanější barvy, s nimiž se mohou ženy setkat, patří zelený, krvavý, bílý nebo hnědý výtok.

Zelený výtok

Zelený výtok je nejčastěji důsledkem sexuálně přenosných onemocnění, jako je kapavka, chlamydie nebo trichomoniáza.

Krvavý výtok

Krvavý výtok je nevyhnutné posuzovat v kontextu menstruačního cyklu. Těsně před menstruací nebo po menstruaci je přirozený a představuje pouze zbytkové vylučování menstruační krve. Při krvácení mimo cyklus nebo v těhotenství je nutné navštívit lékaře.

Bílý výtok

Bílý výtok bez zápachu je přirozený, pokud však zapáchá nebo je hrudkovitý, může být projevem kvasinkové infekce. Hojný řídký vaginální výtok bílé až šedé barvy s charakteristickým “rybím zápachem” je typický pro bakteriální vaginózu.

Hnědý výtok

Objevuje se ve vícero situacích, je například jedním z prvních znaků těhotenství, některé ženy rovněž mají hnědý výtok i během ovulace, případně se u nich objevuje těsně po menstruaci.

Léčba výtoku z pochvy

Mírnější formy vaginálního diskomfortu nevyžadují návštěvu lékaře. Vyzkoušet můžete různé volně prodejné přípravky, které mají antibakteriální vlastnosti, případně regenerují vaginální mikroflóru.  

Pokud projevy nevymizí po týdnu nebo se objeví jiné problémy, jako je například bolest pohlavních orgánů a podbřišku, případně zvýšená teplota či horečka, vždy vyhledejte lékaře.

Vaginální gel

Volně prodejný vaginální gel LactoFeel diskrétně léčí intimní zápach, pomáhá při vaginálních problémech v těhotenství, upravuje vaši mikroflóru po antibiotikách.

Léková forma gel je praktická na použití, protože dochází ke vstřebávání celého obsahu. Při použití tablety nemusí být sliznice dostatečně vlhká a může se stát, že se obsah nevstřebá, čímž se snižuje účinnost daných složek. 

U vaginálního gelu se vstřebává celé množství, aplikace je bezbolestná a pohodlná. Vaginální gel se aplikuje večer před spaním.

Domácí léčba zapáchajícího výtoku

“Babské recepty” doporučují při vaginálních obtížích různé ověřené rady, ty však nejsou medicínsky správné a bezpečné. Mezi nejčastější rady patří například potírání postižených míst bílým jogurtem. Jogurt sice obsahuje probiotika, ale na vnitřní použití je zcela nevhodný. 

Místo bílého jogurtu sáhněte po produktech s probiotickými složkami, které jsou k tomu svým složením i hygienickým balením určeny.

Prevence

Součástí prevence vaginálních onemocnění jsou:

  • Zdravá životospráva, konzumace dostatečného množství zeleniny a ovoce, snížený příjem jednoduchých sacharidů. Strava bohatá na cukry může přispívat k rozvoji vaginální mykózy, jelikož cukry slouží jako potrava pro kvasinky.  
  • Na intimní hygienu používejte produkty k tomu určené. Obsahují různé složky, které citlivou sliznici ošetřují, dezinfikují a ochraňují. Intimní mýdla obsahují například kyselinu mléčnou, probiotické složky, mentol, čajovník, glycerin a podobně.  
  • Preventivně můžete užívat probiotika, ať už v perorální formě, nebo lokálně k vkládání do vagíny. Jejich užívání vede ke zvýšení množství zdravých probiotických kmenů. Bohatá vaginální mikrobiota je následně méně náchylná k rozvoji kvasinkové infekce nebo bakteriální vaginózy. 
  • Dbejte na své sexuální zdraví, používejte bariérovou antikoncepci. Při podezření na sexuálně přenosné onemocnění se dejte otestovat. Pokud se sexuálně přenosné onemocnění potvrdí, je nevyhnutelné přeléčit také partnera. 
  • Noste spodní prádlo z přírodních materiálů.