Léto přeje infekcím, dbejte na prevenci!

K létu každoročně neodmyslitelně patří plavky a koupání.

Ať už jsme u bazénu, rybníku nebo na pláži u moře, voda může znamenat chaos pro naše intimní partie.

Naše těla – a v tomto konkrétním případě naše vagíny – odvádějí skvělou práci, když se snaží s nástrahami mokra samy vyrovnat, nicméně pokud setrváme v mokrých plavkách déle než je zdrávo a navíc máme k infekcím sklony, je tato rovnováha narušena.

Chemikálie z bazénů a bakterie z moře nebo rybníku se vstřebávají do tkaniny našich plavek, což vytváří teplé a vlhké prostředí, tolik vhodné pro pomnožení bakterií. Tyto bakterie začnou následně v pochvě přerůstat a způsobí ženě bakteriální vaginózu a mnoho jiných, nepříjemných infekcí.

Bakteriální vaginóza je léčitelná, ale samozřejmě je nejlepší jí předcházet. Jak?

Po vykoupání je vhodné se převlékat do suchých plavek a všechny použité plavky doma důsledně prát.

Pokud jste náchylnější k vaginálním infekcím než jiné ženy, například pokud trpíte cukrovkou, máte oslabený imunitní systém nebo užíváte antibiotika, měla byste být obzvláště opatrná. Toto platí i pro ženy těhotné.

Léto je spojeno i s větším pocením a intimní partie tímto extrémně trpí.

Pokud patříte k ženám, které si ani v největším horku neumí svůj život představit bez cvičení a pohybu, měla byste v tomto ročním období zvýšeně dbát o intimní hygienu, neboť přebytečná vlhkost, jak již bylo zmíněno výše, může způsobit řadu nepříjemných zdravotních problému, včetně bakteriální vaginózy.

Po každém cvičení si vyměňte spodní prádlo za nové – suché, pokud používáte vlhčené intimní ubrousky, ujistěte se , že jsou neparfémované a na sport se snažte nosit pohodlné nepříliš těsné oblečení.

V létě je odborníky doporučováno i častější výměna hygienických prostředků během vašich dnů. Jedná se zejména o menstruační tampóny, jejichž používání a méně častá vyměna může vést k růstu bakterií.

Pokud si i přes veškerá doporučovaná opatření přeci jen všimnete diskomfortu, trápí vás šedavý výtok a pronikavý rybí zápach, může to být příznakem bakteriální vaginózy. Měla byste okamžitě vyhledat pomoc v lékárně nebo u lékaře, kde vám doporučí některý se zdravotnických prostředků, který je v boji s bakteriální vaginózou úspěšný.