Co znamená nezdravá barva výtoku
Určité změny v barvě a konzistenci ženského vaginálního výtoku jsou přirozené a dějí se fyziologicky. Zabarvení výtoku při zdravé vaginální mikrobiotě závisí na více faktorech, zejména na ženských hormonech, jako je progesteron a estrogen.
Běžně je vaginální výtok bílý nebo průsvitný, konzistencí může být tekutější nebo hustější, nenacházejí se v něm žádné hrudky ani jiné pevné složky.
Jiné barvy výtoku mohou signalizovat gynekologický problém různého charakteru.
Zelený výtok
Zelený výtok nejčastěji odkazuje na sexuálně přenosné onemocnění, například trichomoniázu, chlamydie či kapavku. Mezi varovné signály, při nichž je dobré navštívit lékaře, patří silná bolest v podbřišku nebo teplota.
Bílý výtok
Nezapáchající bílý výtok bez hrudkovité konzistence nemusí signalizovat žádný problém a je součástí běžného cyklu ženy. Zpozornět je třeba při atypické konzistenci či zápachu.
Bílý hrudkovitý výtok spojený se svěděním a pocitem diskomfortu je příznakem vaginální mykózy. Mírnější formy mykózy se dají přeléčit volně prodejnými léky, rozsáhlejší mykóza vyžaduje návštěvu lékaře.
Šedý výtok
Hojný řídký vaginální výtok našedlé barvy ve většině případů signalizuje bakteriální infekci. Jedná se o poměrně časté onemocnění, pro které je typický rybí zápach a pálení a svědění v oblasti genitálu.
Mezi nejběžnější infekce patří bakteriální vaginóza. Ta je nejčastěji vyvolaná přemnožením nezdravých probiotických kmenů, které se ve vagíně přirozeně vyskytují. Když se však prospěšné kmeny z různých příčin oslabí (například užíváním antibiotik, hormonální antikoncepce, nepoužíváním bariérové antikoncepce, špatnou životosprávou), dochází k přemnožení škodlivých bakteriálních kmenů.
Hnědý výtok
S hnědým výtokem se ženy setkávají těsně před nebo po období menstruace, kdy je hnědý výtok způsobený počátečním nebo zbytkovým vylučováním krve. U některých žen je hnědý výtok běžný i kolem období ovulace.
Hnědý výtok může také signalizovat případné těhotenství. Objevuje se v období nidace – uhnizďování vajíčka v děloze. Trvá obvykle 1–3 dny.
V neposlední řadě může být hnědý výtok symptomem sexuálně přenosných onemocnění jako chlamydie nebo kapavka, případně bakteriálního zánětu pánve.
Žlutý výtok
Žlutý výtok rovněž není fyziologický a naznačuje probíhající infekci. Objevuje se například při cervicitidě – zánětu děložního čípku, při bakteriální vaginóze, sexuálně přenosných onemocněních a při vulvovaginitidě – zánětlivém kvasinkovém onemocnění pochvy.
Žlutozelený výtok
Žlutozelený výtok je podobně jako žlutý nebo zelený výtok příznakem probíhajícího gynekologického onemocnění, ať už se jedná o sexuálně přenosné nemoci, nebo o dysbiózu na úrovni vaginálního mikrobiomu.
Růžový výtok
V období před menstruací se může objevit špinění v podobě růžového výtoku. V tomto případě nepředstavuje žádné riziko. Také může být prvním projevem těhotenství v období implantace embrya.
Růžový výtok však může být také projevem závažnějších stavů, například při hormonální dysbalanci spojené s nízkými hladinami estrogenů, při cystě v oblasti reprodukčních orgánů, mimoděložním těhotenství nebo při spontánním potratu. Pozorně proto sledujte také jiné symptomy, které by mohly naznačovat závažnější diagnózu.
Krvavý výtok
Krvácení nebo výtok s příměsí krve mimo menstruační cyklus mohou být zapříčiněny vícero stavy. Pokud se vyskytují ojediněle a nejsou přítomny jiné projevy, jako například teplota a silná bolest, nemusí se jednat o závažný stav.
Dlouhodobější krvácení mimo cyklus, případně krvácení spojené s jinými těžkostmi, může naznačovat různé hormonální poruchy, těhotenství, onemocnění štítné žlázy, syndrom polycystických vaječníků či jiné onemocnění urogenitálního traktu.
Běžné ženské gynekologické onemocnění se čas od času vyskytne u každé ženy. Bakteriální vaginózu a kvasinkovou infekci je možné léčit i bez návštěvy lékaře. K léčbě se používají vaginální tablety, vaginální gely nebo výplachy. Výjimkou jsou těhotné ženy, ty by měly navštívit lékaře při jakýchkoliv změnách výtoku.
Pokud si nejste jistá, co je příčinou změny zbarvení, množství nebo konzistence výtoku, je nevyhnutelná návštěva lékaře. Ten na základě kultivace z vagíny zjistí, o jaký patogen se jedná, a na základě toho zvolí vhodnou léčbu – antimykotika při mykóze a antibiotika u bakterií způsobujících sexuálně přenosné onemocnění. Na mírnější formy bakteriální vaginózy se používají produkty s obsahem kyseliny mléčné. Pokud nedojde během několika dní ke zlepšení příznaků, je nezbytné vyhledat lékaře, který může předepsat antibiotika.